Godox DP1000II Flash Head
Search your instruction manual in PDF to download
User Manual for Godox DP1000II Flash Head
Click to enlarge the picture
Godox DP1000II Flash Head Contents of the user manual for the Godox DP1000II Flash Head
  • Product category: Monolights Others
  • Brand: Others
  • Description and content of package
  • Technical information and basic settings
  • Frequently asked questions – FAQ
  • Troubleshooting (does not switch on, does not respond, error message, what do I do if...)
  • Authorized service for Others Monolights
And do not forget – unsuitable use of a Others product will considerably shorten its lifespan!
Product description
The DP1000II Flash Head from Godox is a full-featured 1000Ws monolight with several professional and convenience features. The head has a color temperature of 5600K, a recycle time of 0.4-2 sec, and flash durations from 1/800 to an action-stopping 1/2000 sec. Power is variable from 1/16 to full power, while the DP1000II's 150W modeling can be set to a percentage or proportional to the flash power to allow you to accurately preview your final shot. All of these functions can not only be made manually on the unit, but also wirelessly via the head's built-in Wireless X System receiver. Remote operation requires separate purchase of a transmitter. The XT16 and FT-16 remote controls provide wireless control of power, modeling light, and ready beep signal, while the X1 TTL trigger provides all of those plus TTL exposure technology. The DP1000II has a Bowens front accessory mount that makes it compatible not only with Godox light shapers, but with those made by the many manufacturers who use this mount.
    Benefits
  • 1/16-1/1 Flash power control
  • 150W modeling lamp
  • Bowens front accessory mount
  • Anti preflash (for single preflash cameras)
  • Auto recovery of adjusted settings after restart
In the Box Godox DP1000II Flash Head
  • Power Cable
  • Modeling Lamp
  • Lamp Cover (Protector)
  • Limited 1-Year Warranty
  • User Manual PDF 1.7mb Table of Contents
    Upload User Manual
    Upload PDF user manual Upload DOC user manual
    Please enter here the link to the user manual of this product:
    OR
    Enter here the file with the user manual of this product from your computer/phone:
    (60MB max; Permitted formats: PDF)
    0%
    Technical parameters
    Godox DP1000II Specs
    Maximum Power 1000 Ws
    Guide Number 92' / 28 m at ISO100
    Flash Duration 1/2000 to 1/800 Sec
    Recycle Time 0.4 to 2 Sec ()
    Color Temperature 5600K ± 200K
    Flash Ready Indicator Audio, Visual
    Accessory Fitting Type Bowens S Type
    Type Tungsten
    Wattage 150 W
    Control Modes Free Set, Off, Proportional
    Sync Type Optical, Radio
    Wireless Frequency Bands 2.4 GHz
    Wireless Channels / Groups 32 / 16
    AC Input Voltage 100to120 VAC, 60 Hz
    Fuse 8 A
    Display None
    Fan Cooled No
    Dimensions H: 8.5 x W: 5.0 x L: 16.5" / H: 21.5 x W: 12.5 x L: 42.0 cm, Including Handle and Modeling Light
    Weight 7.2 lb / 3.3 kg
    Package Weight 12.15 lb
    Box Dimensions (LxWxH) 20.6 x 9.7 x 8.8"
    Rating
    60% users recommend this product to others. And what about you?
    Rating: 3 of 5
    Discussion
    The discussion is empty - enter the first post
    Post a new topic / query / comment:
    Items marked with * are required.
    Processing of personal data in accordance with GDPR
    Request for user manual
    I’m looking for a manual / Request for manual
    Current requests for instruction manuals:
    Call Of Duty World War Two For Xbox...
    controller stratus XL...
    stratus XL...
    smart whatch serie S11 42mm...
    Allen & Heath SQ-6 manual...
    Discussion
    Latest contributions to the discussion:
    AEW R 4100
    Name: MAURICIO ANGARITA
    Audio-Technica AEW-R4100 UHF Diversity Receiver for
    Instructions for assembling the 2015 Forecast Image Master Consoles GC3-A
    Name: mike elam
    Forecast Consoles GC3-A ImageMaster Editing Console
    Looking for instructions for assembling this console. ...
    EMPTY TONER ERROR MESSAGE AFTER REPLACING TONER
    Name: LINDA BAD YELLOW EYES
    Brother TN223BK Standard-Yield Toner
    PS480D 20/24 pin Switching 480W Power Supply
    Name: swkargo
    Logisys 480W Power Supply
    Help needed
    Name: Ann Carter
    SanDisk 1TB Extreme Portable USB 3.1
    PDF User Manuals
    We regularly supplement and update our library. Latest instruction manuals added for download:
    Detail - Thermaltake Versa H21 Mid-Tower Chassis
    Detail - Kandao Obsidian R Professional 3D 360°
    Detail - Kingwin USI-2535CLU3 EZ-Clone USB 3.1 Gen
    Detail - Bushnell 6x21 G-Force DX 1300 ARC
    Detail - Vixen Optics VSD100 100mm f 3.8