Manfrotto MT055CXPRO4 Carbon Fiber Tripod with
Search your instruction manual in PDF to download
User Manual for Manfrotto MT055CXPRO4 Carbon Fiber Tripod with 468MG Hydrostatic Ball Head
Click to enlarge the picture
  • Product category: Tripods with Heads Manfrotto
  • Brand: Manfrotto
  • Description and content of package
  • Technical information and basic settings
  • Frequently asked questions – FAQ
  • Troubleshooting (does not switch on, does not respond, error message, what do I do if...)
  • Authorized service for Manfrotto Tripods with Heads
And do not forget – unsuitable use of a Manfrotto product will considerably shorten its lifespan!
Product description
The MT055CXPRO4 carbon fiber legs extend from 3.1" to 66.9", and weigh 4.6 lb without the head. They feature a 90° center column, Quick Power leg locks, and an Easy Link 3/8"-16 attachment for attaching accessories such as an LED light or a reflector via a compatible arm. The center column can be positioned horizontally, allowing for low-angle and macro photography. The mounting plate has a bull's eye bubble level that rotates 360° so you can locate it where you can see it. This allows you to level your camera on both the horizontal and vertical planes.
  • Manfrotto MT055CXPRO4 Carbon Fiber Tripod
    • Manfrotto 055 Demo
    The Manfrotto MT055CXPRO4 Carbon Fiber Tripod is a 4-section support that replaces the 055CXPRO4 tripod. It has a load capacity of 19.8 lb and extends from 3.5" to 66.9". Its carbon fiber legs are secured by the Quick Power Locks. These updated flip locks increase the tripod's rigidity by 50% compared to its predecessor.
  • Manfrotto 468MG Hydrostatic Ball Head
    • Manfrotto 055 Demo
      • 35.3 lb load capacity
      • Compatible with tripods or support systems that feature a 3/8"-16 mount
      • Dual, ball-and-socket joint notches enable two-sided tilt capability
      • Secondary locking knob allows head to rotate 360°
      • Dedicated tension control knob for the ball-and-socket joint's movements
      • Durable, magnesium-alloy construction
    UPC: 719821246718
In the Box
  • MT055CXPRO4 Carbon Fiber Tripod srfestrtvybetfce
  • Limited 6-Month Warranty, Extendable to 10 Years with Product Registration
  • 468MG Hydrostatic Ball Head
Table of Contents
Upload User Manual
Upload PDF user manual Upload DOC user manual
Please enter here the link to the user manual of this product:
OR
Enter here the file with the user manual of this product from your computer/phone:
(60MB max; Permitted formats: PDF)
0%
Technical parameters
    Load Capacity 19.8 lb / 9 kg
    Maximum Working Height 66.9" / 169.9 cm
    Max Height without Center Column 55.1" / 140 cm
    Minimum Working Height 3.5" / 8.9 cm
    Folded Length 21.3" / 54.1 cm
    Head Mount Type 3/8"-16 Screw
    Weight 4.6 lb / 2.1 kg
    Materials Carbon Fiber
    Bubble Level Yes
    Leg Lock Type Flip Lock
    Independent Leg Spread Yes
    Leg Sections 4
    Center Column Sections 1
    Center Column Extension Type Rapid
    Lateral / 90-Degree Center Column Yes
    Box Dimensions (LxWxH) 21.6 x 5.5 x 5.5"
    Head Type Ball Head
    Base Mount 3/8"-16 Thread
    Camera Mounting Screw 1/4"-20 Male, 3/8"-16 Male
    Quick Release Plate Type No Quick Release
    Load Capacity 35.3 lb / 16.01 kg
    Number of Bubble Level(s) None
    Friction Control Yes
    Independent Pan Lock Yes
    Material Magnesium
    Lateral Tilt -90
    Rating
    90% users recommend this product to others. And what about you?
    Rating: 4.5 of 5
    Discussion
    The discussion is empty - enter the first post
    Post a new topic / query / comment:
    Items marked with * are required.
    Processing of personal data in accordance with GDPR
Request for user manual
I’m looking for a manual / Request for manual
Current requests for instruction manuals:
Call Of Duty World War Two For Xbox...
controller stratus XL...
stratus XL...
smart whatch serie S11 42mm...
Allen & Heath SQ-6 manual...
Discussion
Latest contributions to the discussion:
AEW R 4100
Name: MAURICIO ANGARITA
Audio-Technica AEW-R4100 UHF Diversity Receiver for
Instructions for assembling the 2015 Forecast Image Master Consoles GC3-A
Name: mike elam
Forecast Consoles GC3-A ImageMaster Editing Console
Looking for instructions for assembling this console. ...
EMPTY TONER ERROR MESSAGE AFTER REPLACING TONER
Name: LINDA BAD YELLOW EYES
Brother TN223BK Standard-Yield Toner
PS480D 20/24 pin Switching 480W Power Supply
Name: swkargo
Logisys 480W Power Supply
Help needed
Name: Ann Carter
SanDisk 1TB Extreme Portable USB 3.1
PDF User Manuals
We regularly supplement and update our library. Latest instruction manuals added for download:
Detail - Thermaltake Versa H21 Mid-Tower Chassis
Detail - Kandao Obsidian R Professional 3D 360°
Detail - Kingwin USI-2535CLU3 EZ-Clone USB 3.1 Gen
Detail - Bushnell 6x21 G-Force DX 1300 ARC
Detail - Vixen Optics VSD100 100mm f 3.8