User Manual for Nest Tripods NT-TL59-AL Traveler Series 59" Aluminum Tripod Monopod with Quick Release Ball Head Click to enlarge the picture
Contents of the user manual for the Nest Tripods NT-TL59-AL Traveler Series 59"
- Product category: Tripods with Heads Nest Tripods
- Brand: Nest Tripods
- Description and content of package
- Technical information and basic settings
- Frequently asked questions – FAQ
- Troubleshooting (does not switch on, does not respond, error message, what do I do if...)
- Authorized service for Nest Tripods Tripods with Heads
User manual for the Nest Tripods NT-TL59-AL Traveler Series 59" contain basic instructions
that need to be followed during installation and operation.
Before starting your appliance, the user manual should be read through carefully.
Follow all the safety instructions and warnings, and be guided by the given recommendations.
User manual is an integral part of any Nest Tripods product,
and if it is sold or transferred, they should be handed over jointly with the product.
Following the instructions for use is an essential prerequisite for protecting
health and property during use, as well as recognition of liability on the part of the manufacturer
And do not forget – unsuitable use of a Nest Tripods product will considerably shorten its lifespan!
Product description Time-Lapse Tips and Tools Read More This Nest NT-TL59-AL Traveler Series Aluminum Tripod/Monopod is a support system that features a tripod with a detachable leg and removable center column, which can be combined to form a monopod with a 30.3" to 61.8" adjustable height. Cameras, lenses, or sport optics that are compatible with a 1/4"-20 mount can be connected to the included quick release plate, which is secured to the tripod/monopod's ball head using a quick release clamp. The ball head is removable, provides up to a 90° tilt for portrait orientation, 360° of independent rotation, and can be locked into place along its range of movement.
When configured as a tripod, it supports up to 22.0 lb and measures 16.3" when folded. Each of its 4-section legs features an independent spread, a 2-position angle lock, and twist locks for rapid deployment. As a tripod, it can be set at a minimum height of 16.2", or 6.5" without its removable, push-and-pull, rapid center column. Together, the three legs can be extended to obtain a maximum height of 48.5", or 59.0" when used with the center column fully raised. To further enhance stability on a wide variety of surfaces, each of the aluminum-alloy legs includes a rubber foot.
- Support system with removable ball head that features a tripod with a detachable leg and removable center column, which can be combined to form a monopod with a 30.3" to 61.8" adjustable height
- As a tripod, supports up to 22.0 lb
- Can be set for a minimum height of 16.2", or 6.5" without the center column
- All three legs can be extended in the tripod configuration to obtain a maximum height of 48.5", or 59.0" when used with the center column fully raised
- Legs each feature 4 sections, twist locks for fast deployment, and can be independently spread
- Legs can be locked at 22° or 75° angles
- Rubber feet help to enhance stability on a wide variety of surfaces
- Weighs 3.9 lb and measures 16.3" when all three legs are reversed 180° and folded
- Push-and-pull clamp lever on ball head to secure quick release plate
- Knob to adjust force applied by clamp lever while it is closed
- Hex key to adjust tension on leg hinges
- Hex key to adjust miscellaneous component screws
- Construction Details
- Aluminum-alloy legs
- Removable, aluminum-alloy ball head with quick release clamp and built-in bubble level
- Quick release plate with 1/4"-20 mount and rubberized, anti-slip surface
- Rubberized center column platform for ball head with 3/8"-16 mount
In the Box Nest Tripods NT-TL59-AL Traveler Series 59" Aluminum Tripod/Monopod with Quick Release Ball Head Ball Head Hex Key for Leg Hinge Screws Hex Key for Miscellaneous Component Screws Tripod Bag Luggage Tag Limited 5-Year Warranty Table of Contents
Upload User Manual
Have you got an user manual for the Nest Tripods NT-TL59-AL Traveler Series 59" Aluminum Tripod Monopod with Quick Release Ball Head in electronic form? Please send it to us and help us expand our library of instruction manuals.
Thank you, too, on behalf of other users.
Technical parametersNest Tripods Traveler Specs | | | Head Type | Ball Head | | Base Mount | 3/8"-16 Thread | | Camera Mounting Screw | 1/4"-20 Male | | | | Load Capacity | 22 lb / 10 kg | | Maximum Working Height | 59" / 149.9 cm | | Minimum Working Height | 6.5" / 16.5 cm | | Folded Length | 16.3" / 41.4 cm | | Materials | Aluminum Alloy | | Weight | 3.9 lb / 1.8 kg | | | | Leg Lock Type | Twist Lock | | Leg Positions | 2 Positions | | Independent Leg Spread | Yes | | Leg Sections | 4 | | | | Center Column Features | Ballast Hook | | Center Column Sections | 1 | | Center Column Extension Type | Rapid | | Lateral / 90-Degree Center Column | No | | | | Package Weight | 5.55 lb | | Box Dimensions (LxWxH) | 18.8 x 5.9 x 5.5" |
Rating80% users recommend this product to others. And what about you?
This product has already been rated by 62 owners. Add your rating and experience with the product.
Discussion
Ask our technicians if you have a problem with your settings,
or if anything is unclear in the user manual you have downloaded.
You can make use of our moderated discussion.
The discussion is empty - enter the first post
Post a new topic / query / comment:
| Request for user manual |
I’m looking for a manual / Request for manual
Current requests for instruction manuals:
Call Of Duty World War Two For Xbox... controller stratus XL... stratus XL... smart whatch serie S11 42mm... Allen & Heath SQ-6 manual...